Bizi Arayın

+90 535 382 73 10

Sevtopolis Lavanta

Sevtopolis lavanta Akdeniz’den gelir. Kuzey Afrika, Güney Fransa, İspanya ve Dalmaçya kıyılarında bulunan yabani bir bitki olarak. Doğal tortular genellikle 2000 metre yükseklikte bulunur. Lavanta yağının ana üreticileri Fransa, İspanya, Moldova ve Bulgaristan’dır.

Zayıf, kireçli ve kumlu topraklarda en iyi şekilde yetişir, ancak mineral gübrelerle yıllık gübreleme yapılır. Asitli topraklar ve yeraltı suyu yüksek topraklar lavanta için uygun değildir. Lavanta için gerekli olan topraklar için en uygun olanı nötr ve alkali reaksiyondur (pH 6 ila 8).

Lavanta iyi gelişmiş bir kök sistemine sahiptir ve yamaçlarda yetiştirilebilir. Kök sistemi oldukça gelişmiş olup, kütle 0-40 cm tabakada bulunur.
İskelet kökleri dört metreye ulaşır. Bu özelliği bitkiyi toprak erozyonuna karşı donatıya uygun hale getirir. Çiçekler küçük, biseksüel, halka makas sınıfında yer alan, beyaz, pembe, menekşe veya mavi renklidir. 4 stamen vardır.
Ekimden iki yıl sonra, verim 10 yaşına kadar yükselir, bundan sonra verimler düşmeye başlar. Çiçeklenme süresi, ekim hakkına sahip oldukları bakıma bağlıdır.

sevtopolis lavanta
sevtopolis lavanta

Sıralama sevtopolis lavanta – %2.7 yüksek uçucu yağ içeriğine ve ortalama 150 kg / ha organik yağ ekstraksiyonuna sahip orta erkenci çeşit. Ortalama verim çiçekler 6250 kg/da’dır.

Bulgaristan’daki lavanta bitkileri ülke genelinde yaygın olarak ekilmekte ve standart olarak kabul edilmektedir.
Tarlalarda çalışacak insanların zor bulunduğu zamanlarda çok iyi olan mekanize ekim ve hasat için uygundur.

sevtopolis lavanta Yazımızın burada sonuna geldik diğer ürün ve yazılarımız için anasayfamızı ziyaret edebilir yada google üzerinden yeni aramalar gerçekleştirebilirsiniz.