Lavanta Biçimi

Lavanta biçimi ile ilgili sağladığımız hizmetlerimize bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

lavanta-bicimi

Lavanta Nasıl Hasat Edilir?

Lavanta biçimi. Lavanta, bahçenize renk patlaması getiren hoş kokulu bir bitkidir. Ayrıca el sanatları ve yemek tarifleri için kullanmayı en sevdiğim bitkilerden biridir. Daha uzun süre sağlıklı bitkilerin keyfini çıkarmanıza yardımcı olacak ve birlikte çalışabileceğiniz bir sürü muhteşem lavanta verecek şekilde lavanta hasadı nasıl yapılır?

Lavanta biçimi. Lavanta benim en sevdiğim koku. Bitkiler çiçek açtığında, bahçede kuruduğunda, geceleri yastığıma koyduğu poşetlerde ya da bahçe işleriyle uğraşırken günün ağrılarını çektiğimde banyo tuzu olarak tazeliğini seviyorum.

Lavanta biçimi. Bu büyülü bitkinin rahatlamayı teşvik ettiği, stresi azalttığı ve hatta ağrıyan bir kafayı yatıştırdığı söylenir. Oh, arılar ve kelebekler de buna bayılıyor. Tozlayıcıları unutamayız.

Lavanta biçimi. Peyzaj ve bahçıvanların lavantanın bir bahçe bitkisi olarak ne kadar kısa ömürlü olduğu hakkında konuştuklarını çok sık duyuyorum. Yaklaşık 15 yıldır ev bahçemde yetiştirdikten ve birkaç yetiştirici ve lavanta çiftliğini ziyaret edip/görüşmeler yaptıktan sonra, biraz özenle bahçenizde çok daha uzun süre muhteşem görülebileceğini söylemeliyim.

Lavanta biçimi. Lavanta hasat ettiğinizde, çiçekleri sadece şahane DIY’ler oluşturmak için kullanmakla kalmaz, aynı zamanda bitkinizin daha fazla çiçek açmasına ve daha uzun yaşamasına da yardımcı olursunuz.

Lavanta Ne Zaman Hasat Edilir?

Lavanta biçimi. Çoğu şey gibi, en iyi lavanta hasadını nasıl elde edeceğinizi bilmek de zamanlama ile ilgilidir. Kesin zaman, bahçe bölgenize ve ikliminize bağlı olacaktır, ancak ne zaman hasat yapacağınızı bilmeyi kolaylaştıracak hızlı bir numaram var.

Lavanta biçimi. İngiliz lavantasını hasat etmek için en iyi zaman, bitki üzerinde çiçek tomurcuklarının oluştuğu, ancak çiçeklerin henüz açılmadığı zamandır. Yılın bu zamanında hasat edilen lavanta çiçekleri, kuruduğunda saplarından daha kolay düşerek toplanmasını kolaylaştırır. Kapalı tomurcuklar ayrıca koku ve rengi daha uzun süre koruyacaktır.

Lavanta Nasıl Hasat Edilir?

Lavanta biçimi. Lavanta hasadı için keskin budayıcılar kullanın ve küçük bir avuç uzun çiçek sapı toplayın. Sapın yeşil kısmında en az iki takım yaprak bıraktığınızdan emin olun. Sapın odunsu kısmına kadar keserseniz, o sap yeniden büyümeyecektir.

Lavanta biçimi. Cömert olmayı ve bitkinin üzerinde en az 3-4 takım yaprak bırakmayı severim, sonra geri dönüp yeşil gövdede iki takım yaprağa budadım. Bu, bana tüm bu güzel çiçekleri veren bitkiye zarar vermememi sağlıyor!

Lavanta biçimi. Güzel bir demet elde edene kadar elinizde sapları toplamaya devam edin. Paketi sicim veya lastik bant ile sabitleyin ve bitki tamamen hasat edilene kadar devam edin.

Lavanta biçimi. Bitkileri bu şekilde budamak, bazı soğuk iklimlerde çalıyı düzenli ve her zaman yeşil tutacaktır. Bitkileriniz uzun bacaklı ise ve çok fazla ölü ağaç görüyorsanız, daha düzenli bir şekil kazanana kadar onları her yıl yazın budamak iyi bir fikirdir.

Lavanta biçimi. Lavanta bitkilerinin büyüme mevsiminde, şekillerini tanımlamaya ve korumaya yardımcı olması için güvenle iki kez budayabilirsiniz.

Lavanta Nasıl Kurutulur?

Lavanta biçimi. Lavanta hasat ettikten sonra, saklamadan önce kurutmanız gerekir. Neyse ki, bunu yapmak çok kolay.

Lavanta biçimi. Lavanta demetlerini doğrudan güneş ışığı almayan, sıcak ve kuru bir yerde baş aşağı asarak kurutun. Saçak altı, garajda veya bahçede korunan bir yer idealdir. Nemden mümkün olduğunca kaçınmak istersiniz.

Lavanta biçimi. Bitki kurutucum, sicim için bazı kancalarla donatılmış eski bir boyama merdiveni. Ama aynı zamanda gölgeli bir çit boyunca lavanta kuruttum ve onu kuru bir lavanta çelengi haline getirdim. Evinizin etrafına biraz kuru lavanta eklemek, cennet gibi kokmasını sağlayacaktır. Şiddetle tavsiye ederim.

Lavanta biçimi. 2-4 hafta sonra lavantanın tamamen kurumuş olup olmadığını kontrol edin. Bunu anlayabileceksiniz çünkü kurutulmuş çiçekler çok az dirençle gövdeden kolayca düşecek.

Lavanta biçimi. Lavanta tamamen kuruduğunda, lavanta tomurcuklarını bir tepsiye veya kaseye sallayabilir veya hafifçe ovalayabilirsiniz. Saklamak için kuru tomurcukları serin ve karanlık bir yerde kapaklı bir cam kavanoza koyun ve gelecek yıl tekrarlayın.

lavanta-yetististiriciligi
lavanta-bicimi

Lavanta ne zaman hasat edilmelidir?

Lavanta yağını maksimuma çıkarmak için en uygun biçme zamanı nedir?

Lavanta biçimi. Her yıl bu güzel çiçekli bitki, özellikle hasat sırasında baştan çıkarıcı kokusuyla bizi büyüledi. Lavanta mevsim boyunca farklı zamanlarda çiçek açar. Çoğunlukla iklime, hava durumuna ve lavanta çeşidinin çiçeklenme dönemine bağlıdır. Hasat, ilkbaharın sonundan yaza kadar ve hatta daha sonra başlar.

Lavanta biçimi. Hasat zamanı da son ürüne bağlıdır. Taze pazar veya kuru demetler için yetiştirilen lavanta, gövdede ilk bir veya iki çiçek açtığında hasat edilmelidir. Çiçekler hasatta çiçek açarsa, demetler kuruduktan sonra çiçeklerin ve tomurcukların çoğunu saplardan düşürür. Nihai ürün tomurcuksa, lavanta, sap üzerindeki lavanta çiçeklerinin yaklaşık dörtte biri ila yarısı çiçek açtığında hasat edilmelidir. Bununla birlikte, nihai ürün bir uçucu yağ ise, hasat için en uygun zaman, gövdedeki çiçeklerin yaklaşık yarısının solduğu zamandır. Yağ birikimi maksimumda ve kalite tipik olarak zirvede.

Lavanta biçimi. Lavanta hasat edildiğinde kuru olmalıdır. Islakken hasat yapmak renk bozulmasına, paketlenmiş lavanta küfüne neden olabilir ve potansiyel olarak uçucu yağda kaliteyi azaltabilecek kimyasal değişikliklere neden olabilir. Solmaya ve yağın azalmasına neden olabilecek çok sıcak havalarda hasat yapmamak da idealdir. Hasat için en iyi zaman sabahın ortasından öğleden sonraya kadardır.

Lavanta biçimi. Lavanta çiçekleri farklı şekillerde hasat edilebilir. Ev çiçek bahçesi veya küçük lavanta çiftliği için çiçek sapları sıklıkla elle kesilir ve hasat edilir. İdeal alet, saplı kavisli, tırtıklı bir bıçaktır. Büyük ticari lavanta çiftlikleri, lavanta çiçeklerini hasat etmek için daha modern mekanize yöntemler kullanır. Büyük biçerdöverler, lavanta saplarının kesildiği çiçek açan çiçek tarlalarından geçirilir ve çiçekler, içki fabrikasına gitmeye hazır bir şekilde arkadan çekilen bir arabaya yerleştirilir. Bu, çiçeklerini çabucak hasat edebildikleri ve uçucu yağ içeriği zirvedeyken lavanta kurutabildikleri için yetiştiriciler için daha uygun maliyetlidir.

Lavanta biçimi. Lavanta üretiminin ekim, budama, bakım, hasat, kurutma ve depolamaya kadar her aşamasını Basem Lavanta yönetim sisteminde takip edebilirsiniz. Ayrıca lavanta üretimi sırasında yaptığınız her şeyin kaydını tutmanızı sağlar. Artık hasat zamanı boyunca, ne kadar lavanta demetinin hasat edildiğini, işçi sayısını, günlük ve tarladaki verimlerini takip ederek onlara ne kadar ödemeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz. Makineler için de çalışma saatlerini ve yakıt tüketimini takip edebilirsiniz.

Lavanta biçimi. Kokulu lavanta hasadının tadını çıkarın ve Basem Lavanta’nın işinizin izlenebilirlik seviyesini artırmanıza yardımcı olabileceğini kullanın.

Lavanta hasadı kesinlikle bir beceridir.

Birinci Aşama: Ne zaman hasat yapılacağını bilmek işin yarısıdır.

Lavantayı ne amaçla kullanırsanız kullanın, kaliteli bir ürün elde etmek için doğru zamanda hasat etmek çok önemlidir. Lavanta bitkilerinizin mevsim boyunca büyüdüğünü ve dönüştüğünü izleyerek, hasat için doğru zamanın ne zaman olduğuna dair bir fikir geliştireceksiniz.

İlkbaharda hava ısındıkça (ve güzel bir bahar budamasından sonra), lavanta bitkileri gövdeleri ve sıkıca kapalı sivri uçları göndermeye başlar.

Sivri uçlarda tomurcuklar oluşur ve büyür, sonunda yeşilden yeşilimsi bir lavanta tonuna (veya beyaz, veya mavi veya pembe…) dönüşür. Daha sonra tomurcuklardan çiçekler (korolla) çıkar – Lavanta çiçek açıyor.

Aynı başakta tüm tomurcuklar aynı anda çiçek açmaz. Şu iki sivri uçlara bakın, örneğin:

Bu lavanta dalları aynı bitkiden.

1 numara hala “yeşil”, yani hasat için çok erken. Tomurcuklarının nasıl tamamen kapandığına ve hala yarı saydam, yeşilimsi bir renk tonuna sahip olduklarına dikkat edin.

#2 hasat edilmeye hazır. Tomurcuklarından bazıları tamamen açmış ve diğerleri (uçlarında kurutulmuş, mavi-mor yaprakları olan tomurcuklar) çoktan açmış durumda.

Genel olarak, tomurcukların yaklaşık yarısı çiçek açtığında bir lavanta sapı hasat etmek istersiniz.

Tabii ki, lavanta sapını saptan toplamaya meyilli olmayabilirsiniz. Lavanta bitkilerinize, her bir parçanın çiçeklenmenin zirvesinde olduğu çeşitli zamanlarda bitkinin parçalarını hasat ederek bölümler halinde yaklaşabilirsiniz.

Ayrıca hasat için doğru zamanı belirlemek için lavantayı ne için kullanacağınızı da düşünebilirsiniz. Örneğin:

Esansiyel yağın damıtılması için lavanta hasat ederken, tomurcukların %50-100’ü açana kadar bekleyin.

Kurutulmuş tomurcukları potpuri, poşet veya mutfak kullanımlarında kullanmak için lavanta hasat ederken, tomurcukların %25-50’si çiçek açtığında hasat edin.

Aramızda metodik olarak düşünenler şu yaklaşımı deneyebilir: Bir bitkinin veya bitkinin bir bölümünün genel açıklığını/hazırlığını belirlemek için yaklaşık 20 lavanta sapının rastgele bir örneğini alın.

İkinci Aşama: Temelleri anlamak, ardından deneyimlerden öğrenmek.

Artık ne aradığınıza dair bir fikriniz olduğuna göre, makasınızı veya el orağınızı kapıp oraya gidebilirsiniz. Öğrenmenin en iyi yolu yapmaktır. Lavanta bitkilerinizin etrafında ne kadar çok zaman harcarsanız, inceliklerini o kadar çok kavramaya başlayacaksınız.

Uzun saplar elde etmek için kısa kesin, ancak bitkinin odunsu tabanını kesmeyin, çünkü bu gelecek yıl yeni büyümeyi engelleyecektir.

Hasat sırasında taze olarak tadını çıkarabileceğiniz veya serin ve karanlık bir yerde baş aşağı asarak kurutabileceğiniz lavanta demetleri yapabilmeniz için lastik bantlar getirin. Kurutma işlemini hızlandırmak için hasat ederken bazı yaprakları çekebilirsiniz.

Ve tabii ki, her zaman sabahın erken saatlerinde, sıcaklar gelmeden hasat etmek istersiniz. Lavanta günün sıcağında yağını kaybeder, bu nedenle sabahın serinliğinde (saat 10’dan önce) hasat ettiğinizde daha yüksek yağ içeriğine sahip lavanta hasat edersiniz.

lavanta-yetististiriciligi