Lavanta hasadı. ile ilgili detaylı bilgi bulabileceğiniz makalemize hoşgeldiniz. Lavanta, ilk yıl boyunca yavaş gelişir ve birçok çiftçi, ilk tomurcukları ilk gelişme mevsimi boyunca keser.

Lavanta hasadı. Genellikle yazları hasat yapılır (ABD’nin bir çok bölgesinde Haziran-Temmuz aylarında). Lavanta hasatının tam olarak ne zaman yapılacağını bilmek edinim ve sürekli “tecrübe etme yanılma” çabası gerektirir. Lavanta yetiştiriciliği ile uğraşan çoğu kişi, tomurcuklar oluştuğunda hasat yapar, ama çiçeklerin çoğu hemen hemen açmamışken. Lavanta hasatının iki temel kuralı vardır.

Lavanta hasadı. İlk kaide, hasat için ılık hava ve rüzgarsız güneşli bir gün seçmektir. Hasat gününde (hatta 2-3 gün ilkin) olası bir yağış, ürünün standardını düşürecektir. Aşırı sıcaklık ve kuvvetli rüzgarlar da uçucu yağın buharlaşmasını teşvik edecektir, bu nedenle hasat günü fazlaca sıcak veya rüzgarlı olursa ürünümüzün bir bölümü kaybolacaktır.

Lavanta hasadı. İkinci kural ise, lavantanın saplarının hasadı, esansiyel yağ için yaptığımız hasattan yaklaşık 5-10 gün sonrasında yapılır. Ancak, bu önerileri kendi bölgemiz hakkında araştırma yapmadan icra etmek tavsiye edilmez.

lavanta hasadı
lavanta hasadı

Lavanta hasadı. Bitkinin hangi kısmına ihtiyaç duyduğumuza bağlı olarak çeşitli hasat teknikleri vardır. Kurutulmuş çiçek sapları elde etmek istiyorsak, kural olarak uzun lavanta saplarının hasatını yapıyoruz. Esansiyel yağ elde etmek istiyorsak, önce ancak çiçeklerden veya yapraklardan esansiyel yağ üretmeyi planlayıp planlamadığımıza karar vermeliyiz. Çiçeklerden elde edilen uçucu yağın kalitesi daha yüksektir.

Lavanta hasatı nasıl yapılır?

Lavanta hasadı. Gelişmiş ülkelerde, çiftçiler ilk yaprakların derhal altındaki bölgeyi bir makas vesilesiyle keserek lavanta hasadı yapıyorlar. Amerika, Fransa ve İspanya’nın biri olan ticari lavanta bahçelerinde lavanta, traktörlere bağlı makinelerle mekanik olarak hasat edilir. Bu makineler, yeni gelişimi teşvik etmek için sapları evvel belirlenmiş uzunluğunda keserler.

Lavanta hasadı. Bu sistem türkiyede de yerleşmeye başladı ve artık neredeyse tüm lavanta tarlaları makine ile biçilmektedir. Tekirdağ da hizmet veren firmamız bünyesinde bulunan hasat makinamız ile tüm müşterilerimize hizmet vermekteyiz.
Ayrıca firmamız lavanta distilasyonu hizmeti de vermektedir.
Daha fazla bilgi almak için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.