HEMUS

Hemus, Angustifolia türünün bir alt cinsidir. Her dalında 4+1 olmak üzere 5 tane çiçek grubu bulundurur. İlk dört çiçek grubu birbirine yakınken beşinci çiçek grubu diğerlerinden biraz daha altta yer alır. Koyu mor çiçeklere sahiptir. Az çiçek bulundurduğundan, bitki çiçek açtığında dalları daha az yanlara yatar. Bu nedenle bitki daha dik ve toplu durur. Koyu renk çiçekleri ve daha toplu oluşu sebebiyle en güzel görüntüye sahip tür olduğu söylenebilir. Diğer türlere göre daha erken yetişir. Bulunduğu ortama adaptasyonu diğer türlere oranla daha kolaydır. İklim ve hava durumuna da bağlı olarak genellikle haziran ayının son haftasından itibaren hasada uygun bir hale gelir. Yağ kalitesi açısından bakıldığında linalil ve linalol asit oranları oldukça yüksektir. Bu sebeple kalite bakımından ilk sıralarda yer alır. Ancak, her dalda diğer türlere oranla daha az çiçek grubu bulundurduğundan çiçek ve yağ verimi açısından daha alt sıralarda yer almaktadır. Bir dönüm başına 8-12 kg yağ vermektedir. Eğer yağ kalitesinin yüksek olmasını istiyorsanız bu tür iyi bir tercih olacaktır.

  • Lavanta fidelerinin araziye dikimi mayıs ve kasım olmak üzere yılda iki kez yapılabilir ancak mayıs ayında yapılan dikimlerde elde edilen verim kasım ayında ekilenlere oranla daha düşüktür. Bu durumu göz önünde bulundurmak gerekir.
  • Tarla ekime hazırlandıktan sonra, lavanta fideleri ekilirken tarlada 140 cm’lik arklar açılır ve her fidan arasında 35-40 cm boşluk olacak şekilde fideler ekilir.
  • Bir dönüm araziye yani 1000 m2’lik alana yaklaşık olarak 2000 adet lavanta fidanı ekilmektedir.