LAVANTA

Lavanta kullanımı 2500 yıldan fazladır belgelenmiştir. Eski Mısırlılar mumyalama ve parfüm için kullandılar. Romalılar, havayı yemek pişirmek, banyo yapmak ve koklamak için lavanta yağları kullandılar ve adı, Latince fiil lavare’den türetildi – yani “yıkamak”. Romalılar ayrıca sabunlarda lavanta yağı kullandılar ve Roma İmparatorluğu boyunca yanlarında taşıdılar. Ortaçağ ve Rönesans Fransa’da, kiralık çamaşır yıkamak kadınlar “lavanta” olarak biliniyordu. Giysiler bu bitki ile yıkandı ve lavanta çalıları üzerinde kurumaya bırakıldı. Çekmeceleri koklamak, havayı parlatmak ve enfeksiyonu önlemek ve yaraları iyileştirmek için kullanıldı. Antiseptik ve iyileştirici özellikleri nedeniyle Roma döneminde de tanınmıştır. Eski Yunanlılar bu bitkiyi kullanarak uykusuzluk ve sırt ağrılarına karşı savaştılar.

lavanta

İncil’de “spikenard” adıyla anılır. John, Bölüm 12’de, Meryem’in İsa’nın ayaklarını çok pahalı “spikenard merhemiyle” kızdırdığı ve ayaklarını saçlarıyla sildiği söylenir. İsa, merhemin satılmayacağını, ancak gömüldüğü gün tutulduğunu belirtti.
, 17. yüzyılda Londra’daki Büyük Veba için de bir çare olarak kullanıldı. Fransa’da, mallarını lavanta ile parlatma lisansına sahip olan 16. yüzyıl eldiven üreticileri koleradan kaçtı… İngiltere Kraliçesi Elizabeth, ikametgahı boyunca kraliyet masasında lavanta konservesi ve taze lavanta çiçekleri gerektirdi. Kraliçe Victoria, 19. yüzyıl İngiltere’sinde lavantaya ilgi duydu ve popüler oldu. Victorialar bahçelerde lavanta kullandı ve her iki kraliçe de ünlü lavanta şirketi Londra’nın Yardley’inden ürünler kullandı.
Bir zamanlar Avrupa’daki öfke hızla Amerika’da yakalandı. Tarih, Çalkalayıcıların ticari olarak ilk lavanta yetiştirenleri olduğuna inanıyor. İngiltere’den geldikten sonra, bitki çiftliklerini geliştirmede başarılı oldular ve kendi ürünlerini ve ilaçlarını ürettiler ve uzak pazarlara sattılar.
Bugün, ticari olarak Fransa, İngiltere, İtalya, Avustralya, Yeni Zelanda, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da yetiştirilmektedir. Provence’ın güneyindeki Provence’ın güneyinde, Haziran ayı sonlarında çiçek açar ve kırsal pazarları harika bir koku ile doldurur. Çiçek festivalleri ve el sanatları fuarları lavantaların tatlı kokusu ile doludur.
Gerçekten tatlı bir koku ve doğada terapötik ile dolu büyülü bir bitkidir. Büyümek çok kolaydır, temel olarak tam güneş ve iyi drenaj gerektirir. Çok dayanıklı bir bitkidir ve ihmali bile tolere edecektir. Çoğunluk çok uyarlanabilir ve yüksek pH’a sahip kayalık topraklarda ve tercihen kurulduktan sonra kuraklığa benzer koşullarda büyümeyi tercih eder. “Islak ayakları” sevmezler. En iyi sonuçlar tohum yerine fidan dikerek elde edilecektir. Çok sayıda çeşit arasından seçim yapın, ancak büyüme koşullarınızı, toprağınızı ve ikliminizi unutmayın.
Yağı esas olarak parfüm ve sabunlarda kullanılır. Ancak kullanımı ev temizlik ürünlerinden koku gidericilere, mumlara ve gıda ürünlerine kadar değişir. Bakterileri öldürebilen, arı sokmalarının ve migrenlerin etkilerini hafifletebilen, yanıkları iyileştiren ve giyim dolaplarındaki güveleri önleyebilen antiseptik ve antibiyotik özellikleri ile bilinir. Lavanta kokusu atları yatıştırmak, daha derin ve daha uzun uyku ve duyguları dengelemek için de kullanılır. Aromaterapi varlığını bu bitkiye borçludur. Uçucu yağlar vücuda şifa ve denge kazandırmak için kullanılır.
Tumalo’da, taze ve kuru ve uçucu bir yağ olarak kullanılır. Hasat Eylül ayında başlar ve nihai kullanıma bağlı olarak genellikle üç aşamada gerçekleştirilir. En iyi sonuçlar için, çiğ buharlaştıktan sonra ve ısı girmeden önce sabahları kesin. Lavanta sapları taze buketler için kesilir, kurutma kulübemizde hafif bir esinti ile kurumaya asılır veya demet veya lavanta şişelerine işlenir.
Çiftliklerimizde yağlar damıtılır. Lavanta yağı tomurcuklardan çıkarılır, uçucu yağ ve hidrosol oluşturulur. Tüm ürünlerimiz çiftlikte ailemiz tarafından üretilmektedir. Tumalo Lavender, doğal ürünleri, çok çeşitli mutfak ürünleri ve çiftlikte üretilen birçok bitki çeşidi sunmaya kendini adamıştır. Alışveriş ve hızlı sevkiyat için güvenli bir site sunuyoruz.

Yazımızın burada sonuna geldik diğer ürün ve yazılarımız için anasayfamızı ziyaret edebilir yada google üzerinden yeni aramalar gerçekleştirebilirsiniz.