Lavanta Nasıl Yetiştirilir?

Lavanta Nasıl Yetiştirilir? Lavanta, zengin kokulu çiçekleri ve aromatik yaprakları olan bir bitkidir. Bu büyümesi kolay çalı; güneşli bir yerde, serbest drene toprakta veya bir kapta gelişir.

Lavanta Seçimi

Lavanta Nasıl Yetiştirilir? Bir dizi çiçek rengi, koku, bitki büyüklüğü ve sertlik seviyeleri sunan birçok farklı lavanta türü vardır. En yaygın olarak yetiştirilen iki tür: İngiliz lavanta ve melezleri (Lavandula angustifolia ve L. × intermedia) Bunlar, sınırlar veya kaplar için sert bitkilerdir ve genellikle dayanıklıdır, bu nedenle kış aylarında serbest drene toprakta dışarıda bırakılabilir. Güçlü bir lavanta kokusu, yaz aylarında bol miktarda mor veya mor-mavi çiçekleri ve gümüş-gri yaprakları vardır. Diğer çiçek renkleri leylak rengi, pembe ve beyazdır ve bu bitkiler 30cm (1ft) ila 90cm (3ft) boyunda büyür.

Fransız ve hassas lavantalar
Fransız lavanta (Lavandula stoechas)
Melez lavanta (L. × chaytoriae)
İspanyol lavantaları (L. latifolia, L. pedunculata ve L. viridis)
Portekiz, Madeira ve Kanarya Adaları gibi bölgelerden L. canariensis, L. dentata, L. lanata ve L. pinnata gibi hassas lavantalar.


Lavanta Nasıl Yetiştirilir? Bunlar İngiliz türlerinden daha az dayanıklıdır ve kısa ömürlü olma eğilimindedir, bu nedenle en iyi kaplarda yetiştirilmeli ve kış aylarında bir sera gibi donmayan bir yerde tutulmalıdır.
Lavanta Nasıl Yetiştirilir? Daha özel lavanta türlerinden bazıları (güney İspanya veya Kanarya Adaları gibi) dayanıklı değildir, bu nedenle kış boyunca dışarıda bırakılmamalıdır. Satın alırken etiketlerini veya açıklamaları kontrol ediniz. Sıklıkla leylak rengi, pembe veya kremin daha yumuşak tonlarında, üstte belirgin bir tutam veya ‘kulaklar’ ve kafur benzeri bir koku ile yoğun çiçek sivri uçları vardır. Bitkiler yaklaşık 60cm (2ft) boyunda büyür.
Ekerken:

Lavanta Ne Zaman Ekilmeli?

Lavanta Nasıl Yetiştirilir? Toprak doğal olarak ısındığından ve bahçe merkezlerinde çok sayıda taze bitki bulunduğundan lavanta en iyi Nisan veya Mayıs aylarında ekilir. Lavanta, genç bitkilerin soğuk, ıslak topraklarda çürümeye karşı hassas olduğu kış aylarında ekilmemelidir.

Lavanta Nerede Ekilir?

Lavanta nasıl yetiştirilir. Lavanta, çiçek sınırlarında, bitki bahçelerinde ve düşük bir çit veya bir sınırda kenar olarak harika görünür. Ayrıca kaplarda da iyi yetişir. Lavanta bir Akdeniz bitkisidir ve çok fazla güneşe ve hızlı drene olan toprağa ihtiyaç duyar. Gölgeli, nemli veya aşırı soğuk koşullarda uzun süre hayatta kalmaz. Kireçli ve alkali topraklar da dahil olmak üzere fakir, kuru veya orta derecede verimli toprakları tercih eder. Lavanta ağır kil topraklarında veya kış aylarında sulanan herhangi bir toprakta gelişmez.


Lavanta Nasıl Ekilir?

Lavanta Nasıl Yetiştirilir? Bahçe toprağınızı hazırlayın. Serbest drene olan herhangi bir toprağı kazın ve ekimden önce yabani otları çıkarın. Toprağınız ağırsa, 20-30 cm (8 in-1ft) bir höyük, sırt veya köklerin ıslak toprakta oturmayacağı yükseltilmiş bir yatağa dikin.
Lavanta ekimi kolaydır ve sadece birkaç dakika sürer:
Satın aldıktan sonra en kısa sürede lavanta ekin.
Gruplar halinde büyüyorsa bitkiler arasında yaklaşık 90 cm (3 ft) boşluk bırakın.
Bir çit dikiyorsanız, bitkileri 30 cm (1ft) veya daha büyük çeşitler için 45cm (18in) aralıklı dikin.
Dikimden sonra, ilk sezon için düzenli olarak, özellikle kuru havalarda sulayın.
Kaplarda Dikim
Lavanta ayrıca 30-40cm (1ft-16in) çapında büyük kaplara ekilebilir:
Büyük drenaj deliklerine sahip bir kap seçin.
John Innes No.2 gibi çok amaçlı veya kil tabanlı bir kompost kullanın
Drenajı artırmak için çok miktarda kaba kum veya perlit (hacimce yüzde 25’e kadar) karıştırın.
Lavantayı ekin, böylece önceki tenceresinde olduğu gibi oturur.
Su kuyusu, daha sonra hava sıcaksa ve kompost kurumaya başlarsa, yaz aylarında düzenli aralıklarla (haftada bir veya iki kez) sulayın.

Lavanta Bakımı nasıl yapılır?

Lavanta Nasıl Yetiştirilir? Sulama : Yeni ekilen lavanta ilk yaz aylarında düzenli olarak sulanmalıdır. Bundan sonra, iyi bir şekilde toprağa yerleştiğinde, lavanta kuraklığa toleranslı olduğundan şiddetli kuraklık koşulları olmadıkça nadiren sulamaya ihtiyaç duyacaktır.
Kaplardaki bitkiler yaz aylarında düzenli olarak suya ihtiyaç duyarlar, çünkü çabuk kururlar ve ayrıca, kökler nem aramak için sınırlı miktarda toprağa sahiptir. Kışın, kapları oldukça kuru tutun, belki de soğuk bir serada veya duvarın tabanındaki yağmur gölgesinde aşırı yağmurdan uzak tutun, bu da bitkilerin soğuk havaya toleransını artırmaya yardımcı olacaktır.

Lavanta nasıl yetiştirilir. Lavanta, besinleri oldukça düşük olan toprağı sever, bu nedenle bitkilerin genellikle beslenmesine gerek yoktur. Kuru yaprakları kesme: Daha fazla formasyonu, çiçeği teşvik etmek için kuruyan çiçekleri kesin. Ancak, onları çiçeklenme mevsiminin sonuna doğru, saka kuşu gibi tohum yiyen kuşlar için yiyecek olarak bırakabilirsiniz.


Lavanta Nasıl Yetiştirilir?  Farklı lavanta türleri, kışın soğuğa toleranslarında farklılık gösterir – bitkiyi kışın dışarıda bırakmak istiyorsanız, satın almadan önce bitki etiketlerini (veya çevrimiçi çeşit açıklamalarını) kontrol edin. İngiliz lavanta (Lavandula angustifolia) ve melezleri en zorlu türlerdir.

Lavanta Nasıl Yetiştirilir? Kaplardaki bitkiler her zaman soğuğa karşı daha hassastır, çünkü kökleri toprağa göre daha az yalıtılmıştır. Lavantaların hayatta kalmasına yardımcı olmak için:
Konteynerleri kışın korunaklı bir yere taşıyın, böylece gerçekten sert hava koşullarına maruz kalmazlar.
Bir duvara (tabanda) veya soğuk bir şasiye veya seraya yerleştirerek kış yağmuruna karşı biraz koruma sağlayın. Köklerinin nemli kompostta bulunması bitkileri kök çürüklüğüne karşı daha hassas hale getirir.

Lavanta Budama

Lavanta Nasıl Yetiştirilir? Kendi haline bırakılan lavanta odunsu ve hantal hale gelebilir, bu nedenle bitkileri kompakt ve çekici tutmak için, çiçeklenme bittikten hemen sonra, yaz sonunda, onları kesmek en iyisidir. Kullanılmış çiçek saplarını ve yaklaşık 2.5 cm (1 inç) yaprak büyümesini çıkarın. Büyüme düzensiz veya don hasarı varsa, yapraklar ilkbaharda kırpılabilir. Lavanta, eski gövdelerden yeni büyümeyi kolayca bozmaz, bu yüzden odunsu gövdelere geri dönmeyin.


Lavanta Nasıl Yetiştirilir? Her yıl budanmış olsa bile, eski lavanta bitkileri düzensiz, çok odunsu ve yanlış şekillendirilebilir, böylece hızlı büyürler ve hızlı bir şekilde kurulurlar, her şeyin düzgün görünmesini istiyorsanız yenisi ile değiştirmeyi düşünmelisiniz. Genç bitkilerden yaz ortalarına kadar yumuşak ağaç veya yarı olgun kesimler alarak daha fazla lavanta yapabilirsiniz. Ayrıca sonbaharın sonlarında çiçek açtıktan sonra, tercihen yeni büyüme fışkırmalarından sert ağaç kesimleri alabilirsiniz. Kesimlerden yetiştirilen bitkiler, ana bitki ile aynı olacaktır. Yaz sonunda kuru tohum kafalarından tohum toplayabilir, kışın depolayabilir ve ilkbaharda küçük saksılara veya tohum kompost tepsilerine ekebilirsiniz. Ancak, tohumlar ebeveynden farklılık gösterebilecek bitkiler üretecektir. Lavanta, hoşlandığı koşullarda yetiştirilirse sorunsuz olma eğilimindedir. Serbest drene topraklı güneş sırılsıklam bir yer idealdir. Bununla birlikte, ıslak veya ağır toprakta yetiştirilirse, lavanta kök çürümelerine maruz kalabilir ve erken ölümüne yol açabilir. Bunu önlemek için, bu koşullara sahipseniz yükseltilmiş bir yatak veya kapta büyütün.

Lavanta Nasıl Yetiştirilir? Bazı lavanta türleri dayanıklı değildir ve kışın dışarıda hayatta kalamaz- bitki etiketlerini dikkatlice kontrol edin ve kalıcı olarak dışarıda bırakmak istiyorsanız dayanıklı bir lavanta satın alın. Birkaç zararlı lavanta ile beslenir ve yapraklarda sadece kozmetik hasara neden olur, bu nedenle tedavi genellikle gerekli değildir. Bu hayvanlar:
Biberiye böceği
Adaçayı Ligurya yaprak düşmanı
Guguk kuşu

Lavanta nasıl yetiştirilir yazımızın burada sonuna geldik diğer yazılarımız ve ürünlerimiz için anasayfamızı ziyaret edebilir yada google üzerinden yeni arama gerçekleştirebilirsiniz.

Lavanta Nasıl Yetiştirilir?

Lavanta, en iyi şekilde büyümesi için tam güneşe ve iyi drene edilmiş toprağa ihtiyaç duyar . 
Sıcak yaz iklimlerinde, öğleden sonra gölgesi onların gelişmesine yardımcı olabilir. 
Toprak: Lavanta, düşük ila orta derecede verimli topraklarda en iyi şekilde yetişir, bu nedenle ekimden önce toprağı organik madde ile değiştirmeyin. 
Lavanta, nötr ila hafif alkali topraklarda en iyi performansı gösterir.

Lavanta saksıda nasıl yetiştirebilirim?

Lavantayı, %70 kompost ve %30 bahçe kumu veya kumundan oluşan iyi drene olan kumlu saksı karışımıyla saksılara ekin . 
Lavanta, 3o cm çapında bir saksıya, tam güneşte ve her 14 günde bir suyla iyice sulayarak yetiştirin, böylece fazla su tencerenin tabanından damlar.