Lavanta Fidanı

lavanta fidanı

lavanta fidanı Günümüzde lavanta fidesi türlerinin ticaret bakımından en fazla tercih edilen türleri aşağıda belirtilmiştir İşte ticari amaçla kullanılan lavanta çeşitleri: 

  • Sevtopolis 
  • Hemus
  • Hebar
  • Raya
  • Karlovo
  • Druzhba

Lavanta Fidanı ve Lavanta Fide Çeşitlerine Genel Bakış

lavanta fidanı yukarıda isimleri yazılan türlerle birlikte Drujba türü Bulgaristan bölgesinde yetişen türlerden birisidir. Lavanta fidanı bilindiği üzere 3 yıl içerisinde kendi maliyetini kısa süre içerisinde karşılamaktadır. Lavanta fidesi ilk dikildiği zaman hemen yüksek verimin alınması beklenmemelidir. Bu konuda lavanta fidesini diktiğiniz ilk yıl yaklaşık %30 oranında bir verim alırsınız. İlk yılı atlattıktan sonra verim oranı biraz daha yükselir. İkinci yılda yaklaşık %70 oranında bir verim elde edebilirsiniz. İkinci yılı atlattıktan sonra artık %100 verim alabileceğiniz zaman dilimi gelmiş demektir. Lavanta bitkisi olgun çağına geldiği zaman 1 dönümden yaklaşık 10 kilo lavanta yağı elde edilebilmektedir.

Lavanta yetiştirme işlemlerini yapan kişiler para kazanabilmesi için birkaç seçeneği bulunmaktadır. Bu seçeneklerden ilki yağ satışıdır. Lavantalardan elde edilecek olan yağların satışı yapılabilir. Bir diğer seçenekse lavanta suyu satışıdır.Lavanta bitkisinden elde edeceğiniz suların satışını yapabilirsiniz. Ayrıca mamul satışı da yapılabilmektedir.

lavanta fidanı günümüzde lavanta suyunun kilo fiyatı yaklaşık olarak 3 ile 4 lira arasındadır. Lavanta yağının kilo fiyatıysa yaklaşık 50 Euro olarak bilinmektedir. Birçok kişi mamul satışıyla veya yağ satışıyla maliyetlerini kısa süre içerisinde karşılayabilmektedir. Lavanta fidesini ekim yaptıktan sonra ortalama 10 kilo yağ alarak  güzel kazançlar elde edebilirsiniz. Dönümün büyüklüğüne göre yüksek kar oranlarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

lavanta fidanı
lavanta fidanı

lavanta fidanı. Lavantanın gün geçtikçe artan kalitesi ve verimliliği sayesinde kar oranınız devamlı yükselebilir.Lavanta yağının kilo fiyatıysa yaklaşık 50 Euro olarak bilinmektedir. Birçok kişi mamul satışıyla veya yağ satışıyla maliyetlerini kısa süre içerisinde karşılayabilmektedir. Lavanta fidesini ekim yaptıktan sonra ortalama 10 kilo yağ alarak bu konuda güzel kazançlar elde edebilirsiniz. Dönümün büyüklüğüne göre yüksek kar oranlarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Lavantanın gün geçtikçe artan kalitesi ve verimliliği sayesinde kar oranınız devamlı yükselebilir. Lavanta yağının kilo fiyatıysa yaklaşık 50 Euro olarak bilinmektedir. Bu konuda birçok kişi mamul satışıyla veya yağ satışıyla maliyetlerini kısa süre içerisinde karşılayabilmektedir.

Lavanta fidanı ekim yaptıktan sonra ortalama 10 kilo yağ alarak bu konuda güzel kazançlar elde edebilirsiniz. Bu sayede dönümün büyüklüğüne göre yüksek kar oranlarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Lavantanın gün geçtikçe artan kalitesi ve verimliliği sayesinde kar oranınız devamlı yükselebilir.Lavantanın gün geçtikçe artan kalitesi ve verimliliği sayesinde kar oranınız devamlı yükselebilir.Lavantanın gün geçtikçe artan kalitesi ve verimliliği sayesinde kar oranınız devamlı yükselebilir.

Lavantanın Toprak İsteği

lavanta fidanı için tüm toprak çeşitlerinde ekim yapılabilir. Bunun için uygun ortam ve koşulların sağlanması yeterlidir. Günümüzde Türkiye’de İç Anadolu bölgesinde dahi ekim yapılabilmektedir. Lavanta bitkisi birçok kişi tarafından dayanıklı bitki olarak tanımlanır. Özellikle sıkıntısı olan ve kötü toprak koşullarında olan üreticiler için alternatif bir ekim planlamasıdır. Tüm hava koşullarına karşı dayanıklılığıyla bilinen bir türdür. Lavanta fidelerini ister tohum halinde ister fide halinde ekim işlemlerini yapabilirsiniz.

lavanta fidanı. lavantanın çok dayanıklı bir bitki olması nedeniyle bazı mevsimlerde dikebilirsiniz. Bu konuda genellikle yaz aylarında dikim işlemleri yapılsa da kişilerin ellerinde Drujba lavanta fidesi bulunuyorsa sonbahar dahi bu ekim işlemini yapabilir. Lavanta fidelerini toprağa ekmeden önce toprağın hazır halde olması ve verimli olması gerekmektedir. Ph derecesi ve drenaj seviyesi gibi özelliklerinin olması lavanta bitkisi için önem arz eder. Bu nedenle dikkatli olmak gerekir.

Lavantanın İklim İsteği

lavanta fidanı. Lavanta bitkisinin iklimlere uygun olarak tercih edilmesi gerekmektedir. Lavantanın türleri bu konuda büyük önem kazanmaktadır. Tüm hava koşullarına karşı dayanıklılık gösterebilir. Ancak çoğunlukla ona uygun iklim koşullarının sağlanması bitkiyi daha verimli kılar. Bu nedenle özellikle  bulunduğunuz iklime göre bir tercih yapmalısınız. Buna örnek olarak yağışlı bir iklim bölgesinde üretim yapılacaksa İngiliz lavantası türleri tercih edilebilir.

Bilinen Lavanta Türleri

lavanta fidanı. Günümüzde birçok kişi tarafından çeşitli ülkelerde ekimi yapılan lavanta türleri bulunmaktadır. Özellikle Bulgaristan’da çeşitli lavanta fidelerinin ekim işlemi yapılabilmektedir. lavanta fidanı. Bazı lavanta türleri Akdeniz bölgesi haricinde yetiştirmek isteyen kişiler tercih edebilir. Ülkemizde özellikle Edirne’de, Çanakkale’de ve Burdur’da lavanta yetiştiriciliği yapılır. Ayrıca bu konuda en fazla lavanta bahçesine sahiplik yapan illerden birisi Isparta ilidir. Bu iklimde lavanta bitkisinin yetişmesi kolaydır. Önemli olan toprağın drenaj özelliği olması ve gereken her türlü koşulun sağlanmasıdır. Bu koşullar sağlanıyorsa lavanta yetiştiriciliği yapılabilir.

lavanta fidanı yazımızın burada sonuna geldik diğer ürün ve yazılarımız için anasayfamızı ziyaret edebilir yada google üzerinden yeni aramalar gerçekleştirebilirsiniz.