LAVANTA

Lavanta bitkisi nedir? Batı Akdeniz bölgesine özgü çok yıllık bir bitkidir. Farklı lavanta bitkileri farklı bölgelerde dayanıklıdır, ancak çoğu tür ılıman iklimlere dayanıklıdır. Bu bitki Akdenizli bir yerli olarak bu bitkinin ataları lavanta bitkilerinin istediği yetiştirme koşulları hakkında bir ipucu verir.
Sağlıklı bitkiler için güneşli bir nokta ile başlanmalıdır çünkü bu bitki ısıyı sever. Taş malç kullanarak  lavanta bitkileri etrafındaki sıcaklığı yükseltebilirsiniz. Bu tür malçlar özellikle yazları nemli bölgelerde faydalıdır. Lavanta bitkileri yüksek nemde gelişmez ve bir taş malç bitkilerin altındaki nemi azaltmaya yardımcı olabilir, çünkü su ılık taşlardan daha hızlı buharlaşır.
Ekilen arazide, bitkilere bol miktarda hareket alanı sağlanmalıdır. Bitkilerin sağlıklı yapraklarını korumak için iyi hava sirkülasyonuna ihtiyaç duyarlar. Başlıca kural, bitkilerin uzun boylu olacak kadar, uzunca büyüyebilecekleri şekilde birbirinden uzağa ekmektir. Bu, bitkiler arasında geniş hava dolaşımı sağlayacaktır. Bu tür boşluklar, bitkilerin budanması gerektiği yolla birleştiğinde, taş malç sadece iyi yetişmesine yardımcı olmamakta, ayrıca manzaraya eşsiz bir güzellik katmaktadır.
En iyi verimi alabilmek için bitkileri iyi drene edilmiş, yağsız toprağa ekilmelidir. Bitkileri hafif alkali toprağı tercih ederler. Birçok yetiştirici fidanlarını 30 ila 60 cm boyunda yükseltilmiş toprak höyüklerine ekerek drenajı artırır. Alkaliniteyi arttırmak için ekim yataklarına ezilmiş istiridye kabuğu veya kireçtaşı tozu eklemesi yapılabilir. Birçok ticari yetiştirici, dikim deliklerine eşit miktarda tarımsal kireç, kemik unu ve kompost karışımı ekler. Her dikim deliği için yarım bardak karışım kullanmak yeterli olacaktır.

lavanta

Bitkiler ferahlatıcı bir koku ile birlikte gri-yeşil yapraklara sahiptir. Bitkilerinin sunduğu koku tatlı baharatlı ve temizdir. Çiçekler de aynı parfümü taşır. Lavanta bitkileri çoğunlukla mor çiçek açar, bu onların imza çiçeğidir. Ancak pembe veya beyaz çiçekleri olan farklı türleri bulabilirsiniz.
Taze buketlerde kullanmak veya kurutmak için lavanta çiçeklerini seçebilirsiniz. Kurutulmuş buket, üstleneceğiniz en kolay çiçek projelerinden biridir. Çiçeklerini kafalarını, susuz bir vazoda dik durarak kurutabilirsiniz. Odanızı klasik parfümüyle sararken yavaşça kururlar. Ya da çiçek saplarını lastik bantlar kullanarak bir araya getirebilir ve kuru, karanlık, sıcak bir yerde baş aşağı asabilirsiniz. Her iki yöntemde de yaklaşık iki hafta içinde kuruyacaktır.
Buketleri veya çelenkleri yapmak için kurutulmuş lavanta kullanılabilir. Ya da tomurcuklarını ve çiçeklerini çiçek başlarından ayırabilir ve bunları poşet veya potpuri yapmak için kullanabilirsiniz. Tomurcukları da el yapımı sabunlara veya mumlara müthiş bir katkı yapar.Ayrıca, lavanta çiçekleri ve taze yapraklar yenilebilir. Tatlılara, içeceklere, soslara ve marinasyonlara tatlı bir bitkisel lezzet aşılarlar. Lavanta tariflerde biberiye gibi kullanılabilir.
Bunun dışında lavanta bitkisi kozmetik sektöründe ve sağlık sektöründe çokça tercih edilen bir bitki türüdür. Lavanta bitkisi kozmetik sektöründe parfüm yapımında ve yararlı yağı sayesinde cilt bakımında tercih edilmektedir. Sağlık sektöründe ise yara ve yanıkları iyileştirmeye yardımcı olduğu kanıtlandığında bu alanda çokça kullanılmaktadır. Bunun yanında stresi azalttığı, uyku problemlerini düzenlediği gözlemlenmiştir.

 

Yazımızın burada sonuna geldik diğer ürün ve yazılarımız için anasayfamızı ziyaret edebilir yada google üzerinden yeni aramalar gerçekleştirebilirsiniz.