YUBİLEİNA

Yubileyna Angustifolia türünün bir alt cinsidir. Her dalında 7 tane çiçek grubu bulundurmaktadır. Her grubun arasında biraz mesafe vardır. Koyu mor çiçeklere sahiptir. Her dalında diğer türlere göre daha çok çiçek grubu bulundurduğundan yanlara doğru yatmaktadır. Yubileyna cinsinden alınan yağda %5 ile 8 arasında terpinenol 4 bileşeni bulunmaktadır. Yağın aromatik özelliği bu bileşenin oranından etkilenmektedir. Bu sebeple Yubileynadan elde edilen yağın kalitesi diğer türlere kıyasla biraz daha düşüktür. Eğer aromaterapi amacıyla lavanta yağını kullanacaksanız kalite açısından bu türü tercih etmemenizi öneririz. Bir dönümden elde edilen yağ miktarı Hemus türü ile benzerlik göstermektedir.

  • Lavanta fidelerinin araziye dikimi mayıs ve kasım olmak üzere yılda iki kez yapılabilir ancak mayıs ayında yapılan dikimlerde elde edilen verim kasım ayında ekilenlere oranla daha düşüktür. Bu durumu göz önünde bulundurmak gerekir.
  • Tarla ekime hazırlandıktan sonra, lavanta fideleri ekilirken tarlada 140 cm’lik arklar açılır ve her fidan arasında 35-40 cm boşluk olacak şekilde fideler ekilir.
  • Bir dönüm araziye yani 1000 m2’lik alana yaklaşık olarak 2000 adet lavanta fidanı ekilmektedir.