SEVTAPOLİS

Sevtopolis Angustifolia türünün bir alt cinsidir. Her dalında 5+1 olmak üzere 6 tane çiçek grubu bulundurur. İlk beş çiçek grubu birbirine yakınken altıncı çiçek grubu diğerlerinden biraz daha altta yer alır. En alttaki grup Hemus türüne göre biraz daha alttadır. Olgunlaşma döneminde bir dalda bulundurduğu çiçek oranı fazla olduğundan yanlara doğru yatar. Bu sebeple, geniş mor bir topu andırır. Ancak, Hemus ve Raya türlerine oranla çiçekleri daha açık mor renge sahiptir. Adaptasyon açısından Hemus ve Rayanın ardından gelmektedir. Bu tür Raya gibi daha geç olgunlaşır. İklim ve hava durumuna da bağlı olarak genellikle temmuz ayının ilk haftalarında hasada uygun bir hale gelir. Yağ kalitesi Hemus ve Rayayı takip eder. Diğer bir yandan, yağ ve çiçek verimi oldukça yüksektir. Bir dönüm başına 12-16 kg yağ vermektedir. Sevtopolis hem Bulgaristan’da hem de Türkiye’de en çok ekilen ve kalitesi garantilenen cinstir. Bu sebeple yeni üreticiler tarafından da çokça tercih edilmektedir. Eğer yağ ve çiçek verinin yüksek olmasını istiyorsanız bu tür iyi bir tercih olacaktır.

  • Lavanta fidelerinin araziye dikimi mayıs ve kasım olmak üzere yılda iki kez yapılabilir ancak mayıs ayında yapılan dikimlerde elde edilen verim kasım ayında ekilenlere oranla daha düşüktür. Bu durumu göz önünde bulundurmak gerekir.
  • Tarla ekime hazırlandıktan sonra, lavanta fideleri ekilirken tarlada 140 cm’lik arklar açılır ve her fidan arasında 35-40 cm boşluk olacak şekilde fideler ekilir.
  • Bir dönüm araziye yani 1000 m2’lik alana yaklaşık olarak 2000 adet lavanta fidanı ekilmektedir.